تبلیغات
White Dream - اصول شارژ باتری
White Dream
never give up
 
20:25 - 1393/10/1 ◕ نویسنده : صابر

ولتاژ هدف:

هنگامی شارژ باتری کامل شده که هنگام اتصال شارژر به ولتاژ 14.4 ولت برسد (گرچه با قطع شارژر دوباره به 12 ولت بر می گردد).


تنظیم آمپر شارژ: جریانی که هنگام اتصال شارژر به باتری عبور می کند را در حالات مختلف (باتری پر یا خالی) اندازه گیری کنید. مثلاً یک باتری 4 آمپر ساعتی که قرار است در عرض 6 ساعت شارژ شود به طور میانگین باید با جریانی معادل هفت دهم آمپر شارژ شود (4.2=0.7*6). این جریان را با یک مقاومت (مثلاً 3.3 اهم 2 وات) می توانید تنظیم کنید.


شارژر:

برای شارژ ممکن است از ترانس استفاده کنید. مثلاً یک ترانس 14 ولت ac برای شارژ باتری دوازده ولت. (دقّت کنید که ولتاژ ترانس نباید کمتر از این باشد. ولتاژ dc شما با این ترانس حدود بیست ولت است! ولی شما نمی توانید روی این عدد حساب باز کنید، چون برق ترانس وقتی که مستقیم می شود خیلی زود افت ولتاژ پیدا می کند).

در صورت استفاده از ترانس یک کار دیگر هم لازم است! شما باید به نحوی شارژ را قطع کنید. زیرا وقتی شارژ باتری کامل می شود باز هم مقداری جریان به آرامی باتری را شارژ می کند. چرا؟ چون ترانس 14 ولت وقتی که مستقیم شده است در حد 20 ولت ولتاژ dc دارد که برای شارژ باتری (با سرعت پایین تر) تأثیر گذار است و این مخلّ به کار است و مایه ی فرسودگی باتری است. لذا نیاز به شارژ اتوماتیک دارید که توضیح آن خواهد آمد.


یک مشکل باقی مانده است و آن اینکه: ولتاژ 20 ولت dc که از ترانس به مدار شما وارد می شود، برای مدار شما بیش از حد است! آی سی های ولتاژ پایین حد اکثر 18 ولت تحمّل ولتاژ را دارند. لذا باید این ولتاژ را هم دوباره محدود کرد. برخی برای این کار از یک رگولاتور قوی برای محدود کردن ولتاژ مدار استفاده می کنند؛ و برخی هم جریان ترانس را بعد از اینکه وارد باتری شد (از سر باتری) وارد مدار می کنند تا این باتری (همزمان با شارژ شدن)، کار محدود کردن ولتاژ ترانس را انجام دهد، برخی نیز ترانس شارژ را از ترانس مدار جدا در نظر می گیرند. هر یک از سه روش مشکلاتی را به همراه دارد. چاره ی کار چیست؟ احتمالاً بهترین کار استفاده از منبع تغذیه ی سوئیچینگ برای شارژ باتری باشد...


شارژر سوئیچینگ و مزایای آن:

منبع تغذیه سوئیچینگ افت ولتاژ کمتری دارد و لذا می توانید روی مقدار ولتاژ dc آن حساب باز کنید. برخی از انواع سوئیچینگ در هنگام مصرف، به صورت خودکار افت ولتاژ را جبران می کنند و لذا ثبات ولتاژ مناسبی دارند.

سابقاً به برخی مزایای سوئیچینگ اشاره کرده ایم. در کار اکوهمراه این مزیت خیلی مهم است که: منبع سوئیچینگ به جهت صاف بودن ولتاژ آن، ایجاد اعوجاج در صدا نمی کند. در حالی که با ترانس در صدای بالا شاهد لرزش صدا هستیم.

البته یک نکته را در نظر داشته باشید: از آنجایی که افت ولتاژ در سوئیچینگ کم است، لذا با اتصال مستقیم سوئیچینگ به باتری نباید توقع افت ولتاژ از آن داشته باشید، بلکه لازم است با یک مقاومت بین سوئیچینگ و باتری، جریان را محدود کنید و إلا وصل کردن سوئیچینگ به باتری در حکم اتصال کوتاه است و جریان زیادی از شارژر می کشد.

اتصال یک سوئیچینگ 15 ولت به باتری 12 ولت، معنایش حدود 5 ولت افت ولتاژ در حالت خالی بودن باتری است و این 5 ولت افت ولتاژ به نسبت، جریان سوئیچینگ را می کشد (5 ولت نسبت به 15 ولت می شود یک سوم، لذا حدود یک سوّم جریان سوئیچینگ هنگام شارژ مصرف می شود).


شارژ اتوماتیک (استفاده از رگوله یا رله)

رگولاتور کار محدود کردن ولتاژ را در نقطه ی خروجی به عهده دارد. از این خاصیت می توانید برای شارژ اتوماتیک استفاده کنید. این کار نیاز به نقشه ی پیچیده ای ندارد و به نظر کم خرج تر از رله می آید. با این کار شیب شارژ هم در حالت باتری پر و باتری خالی چندان زیاد نیست.

البته اگر از رگولاتور برای محدود کردن شارژ استفاده کنید نیاز دارید که ولتاژ ورودی آن را بالاتر از خروجی مورد نظر، در نظر بگیرید. مثلاً برای شارژ نیاز دارید که خروجی رگولاتور روی ولتاژ 14.4 ولت ثابت بماند، پس ولتاژ ورودی آن باید حد اقل 19 ولت باشد (مثل شارژر لپتاپ! البته اگر از ترانس استفاده می کنید این ولتاژ در حالت dc باید بیشتر باشد). از رگولاتور lm317 استفاده کنید، نقشه ی شارژ اتوماتیک در دیتاشیت آن آمده. تنها مشکلی که باید رفع کنید، تنظیم ولتاژی است که از ترانس یا سوئیچینگ وارد مدار می شود...

معمولا اکوهای همراه برای شارژ اتوماتیک از رله استفاده کرده اند بدین صورت که با اندازه گیری ولتاژ هنگام شارژ، در صورت رسیدن ولتاژ به 14.4 جریان را قطع می کنند (تا زمانی که دوباره از برق بکشید و وصل کنید). برخی نیز با رله ی دیگر کاری کرده اند که در هنگام شارژ، باتری از مدار قطع باشد (ایراد این کار این است که برق ترانس اگر با اتصال به باتری تصفیه نشود در صدای بالا باعث ایجاد اعوجاج و لرزش صدا می شود). برخی یک رله ی دیگر هم اضافه می کنند تا مدار را هنگام پایین آمدن ولتاژ باتری در حد 10.6 ولت، از باتری قطع نماید. این کار حتماً لازم است، زیرا پایین آمدن ولتاژ بیش از این حد، به زودی باتری را فاسد می کند.


منبع
http://amplifier.blogfa.com
 
درباره وبلاگ

سلام
به وبلاگ ما خوش آمدید.
هدف این وبلاگ، انتشار مطالب جالب و آموزنده است.
امیدواریم اوقات خوشی را در وبلاگمان بگذرانید.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

این وبلاگ توسط " پرشین گیگ " پشتیبانی میشود.
تا لودشدن کامل ، صبورباشید.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

بدلیل اختلال در سرورهای پرشین گیگ بعضی از فایلهاوعکسهاپاک شده اند.لطفا در صورت مشاهده پست معیوب راگزارش دهیدتافایل مربوطه دوباره آپلود گردد.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

مدیران وبلاگ : صابر و سارا

نظرسنجی
کدام كنسول بازی را بیشتر می پسندید؟

صفحات جانبی
برچسبها
اس ام اس زیبا ، شعر مریم حیدر زاده ، طالع بینی ، طنز ، سخن حکیمانه ، بهترین نوشته های عاشقانه ، متن ها و دل نوشته های جدید عاشقانه و زیبا ، ترول های بامزه ، مطالب طنز ، مریم حیدر زاده ، جکهای جدید و طنزنوشته های خنده دار ، ترول های جدید ، جدیدترین جملات عاشقانه ، ترول ، دل نوشته های زیبای عاشقانه و جملات تاثیرگذار احساسی ، اس ام اس جدایی ، جملات طنز ، اشعار عاشقانه از مریم حیدر زاده ، اس ام اس جدایی ودوری ، طالع بینی ازدواج ، مطالب طنز جدید ، دل نوشته های زیبای عاشقانه ، جک جدید ، جک ، مطالب خواندنی ، جملات خنده دار ، عاشقانه ، طالع بینی مرد ، جملات خنده دار وجدید ، مطالب حکیمانه ، پیامک ، طنز جدید ، عکس نوشته های طنز ، عکس های جالب ، شعر ، عکس ، اشعار مریم حیدر زاده ، جمله های عاشقانه ، اس ام اس دلتنگی ، جوک های خنده دار ، جک های جدید وخنده دار ، مطالب جدید ، اس ام اس های دلتنگی ، جوک ، شعر های عاشقانه مریم حیدر زاده ، اس ام اس ، مجموعه شعرهای مریم حیدر زاده ، متن ها و جملات جدید احساسی و خیلی قشنگ ، شعر از مریم حیدر زاده ، عکس های خنده دار ،
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :